Dantų netekimas dėl įvairiausių priežasčių žmonėms sukelia vienų ar kitokių nepatogumų. Netekęs dantų žmogus praranda pasitikėjimą savimi, slepia savo šypseną, jį vargina tarties sutrikimai. Šiuolaikinis dantų protezavimas grąžina pacientams kažkada prarastą šypseną, pagerina jo gyvenimo kokybę. Visgi protezavimą supa daugybė mitų ir stereotipų: kad tai yra nepatikima, nepatogu, o svarbiausia – brangu. “Euromed” klinikos gydytojas odontologas Rostislav Vinarčiuk paaiškins, kokios yra dantų protezavimo tendencijos, rūšys ir pristatys protezavimo svarbą ne tik estetiniu, bet ir sveikatos atžvilgiu.

– Kas yra dantų protezavimas?

– Tai dirbtinių dantų įtvirtinimas siekiant atkurti trūkstamus dantis, pagerinti esamų dantų būklę, jeigu šie yra pažeisti. Šiandien mūsų technologijos yra labai pažengusios, todėl protezai atrodo natūraliai. Patikinu, kad dantų protezavimas atliekamas ne tik garbaus, bet ir jaunesnio amžiaus pacientams.

– Kokios yra protezų rūšys?

– Protezai skirstomi į dvi rūšis: išimamus ir fiksuotus. Išimami daliniai protezai dažniausiai naudojami, kai paciento burnoje dar liko nuosavų dantų, prie jų protezai pritvirtinami, pavyzdžiui, kabliukais. Juos pacientas gali išimti kada panorėjęs. Pilni išimami protezai siūlomi pacientams, neturintiems arba netekusiems savo dantų. Praktikoje dažniausiai naudojami fiksuoti protezai – jie padeda atstatyti estetinį vaizdą, maisto kramtymo efektyvumą. Šie fiksuojami ant nuosavų dantų arba implantų. Fiksuoti protezai gaminami iš skirtingų medžiagų: metalo keramikos arba cirkonio keramikos, todėl konsultacijos su gydytoju odontologu-ortopedu metu gydytojas paskiria pacientui jo lūkesčius atitinkantį variantą.

– Kokia protezų rūšis yra patikimiausia daugeliui
pacientų?

Geriausias pasirinkimas – fiksuoti protezai. Jie geriau atstato kramtymo funkciją, atrodo estetiškiau ir suteikia daugiau pasitikėjimo savimi. Dažniausiai naudojami yra keturi protezų tipai: užklotai, vainikėliai, tilteliai, vainikėliai ant implanto atramo.

Užklotai atstato trūkstamą (neplombuojamą) danties dalį. Pasirinkus šį tipą nėra reikalo šlifuoti danties, o užklotas tarnauja ilgiau nei plomba.

Vainikėliai uždėdami ant nušlifuotų nuosavų dantų. Tinkamai pagaminti ir paciento poreikius atitinkantys vainikėliai nei spalva, nei forma nesiskiria nuo nuosavų paciento dantų, todėl nėra pastebimi.

Vainikėlis ant implanto atramos – bene populiariausias protezavimo būdas. Netekus vieno ar kelių dantų į jų vietas įsriegiami dantų implantai. Įsriegti implantai vykdo šaknies funkciją ant kurios tvirtinamas fiksuotas protezas taipogi yra geras variantas pacientams, nes nereikia šlifuoti šalia esančių dantų. Įsriegtas implantas vykdo šaknies funkciją, ant kurio tvirtinama taip vadinama “karūnėlė”.

– Kokie yra populiariausi mitai apie dantų
protezavimą?

Labiausiai norėčiau paneigti mitą, kad procedūra yra skausminga. Pacientams visuomet yra naudojami nuskausminamieji vaistai, o
nušlifuoti dantys padengiami laikinaisiais protezais, padėsiančiais išvengti
padidėjusio dantų jautrumo.

Kitas labai populiarus mitas – trumpalaikiškumas. Protezai tarnauja metų metus, be to, yra nepastebimi. Svarbiausia nedelsti protezuoti dantis, nes gali išsivystyti rimtesnės odontologinės problemos, o dantų atkūrimas bus ne tik brangesnis, bet ir sudėtingesnis.

Kitas mitas – tai per brangu. Liūdina faktas, kad žmonės dažnai nesidomi, kada jiems priklauso kompensuojamos gydymo paslaugos ar procedūros. Dantų protezavimo kompensavimas – ne išimtis: pensininkai, nedarbingi arba iš dalies darbingi žmonės, vaikai iki 18 metų bei asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido, žandikaulio onkologinės ligos, turi teisę gauti Teritorinių ligonių kasų fiksuoto dydžio kompensaciją. Protezavimo paslaugos atliekamos odontologijos įstaigose, kurios sudarė sutartį su TLK, pavyzdžiui, “Euromed” klinika.

– Kodėl pacientams rekomenduojate atkurti prarastus
dantis?

– Dažnai iš pacientų girdžiu, kad “kas čia tokio tie dantys, galiu kramtyti kita puse” arba “čia brangi užgaida”. Svarbu pabrėžti, kad dantys atlieka toli
gražu ne estetinį vaidmenį mūsų gyvenime. Taip pat pastebėtina, kad pacientas
netekęs dantų gali jaustis psichologiškai neužtikrintas dėl savo šypsenos. O ką
jau kalbėti apie gyvenimo kokybę… praradus dantis, sunku atsikąsti arba
sukramtyti maistą, todėl pacientai atsisako savo mėgstamų patiekalų. Laikui
bėgant pasikeičia ir žandikaulio forma, nes dantys vieni kitus stumia.

My project

AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
previous arrow
next arrow