Iki naujųjų mokslo metų pradžios liko visai nedaug. Tėveliai jau pasirūpino būtiniausiomis reikmenimis – kuprinėms, pratybų sąsiuviniais, rašymo ir piešimo priemonėmis, uniformoms… belieka tik apsilankyti šeimos/vaikų ligų gydytojo kabinete ir pristatyti privalomąją sveikatos pažymą į mokslo įstaigą. Svarbu pažymėti, kad dabar tėveliai atkreipia didesnį dėmesį į savo atžalų sveikatą ir savijautą, todėl tėvams dažnai kyla klausimas: ar profilaktinio sveikatos patikrinimo metu vaiko sveikatos būklė įvertinama paviršutiniškai, ar įmanoma laiku pastebėti vaikui gresiančias ligas?

Sveikatos patikrinimas: žingsnis po žingsnio

Šeimos arba vaikų ligų gydytojas (pediatras) įvertina vaiko ūgį, svorį, nustato kūno masės indeksą (KMI), pamatuoja kraujo spaudimą, įvertina regėjimą ir klausą, kvėpavimo, nervų, virškinimo, inkstų ir šlapimo takų, endokrininės, judamojo atramos aparato sistemų būklę, paskyręs kraujo ir šlapimo tyrimus vertina gautus rezultatus. Apžiūros metu gauti duomenys ir rekomendacijos įrašomi į sveikatos pažymėjimą, kuriame tam tikrais atvejais taip pat gali būti pateikiami ir kiti svarbūs duomenys, pavyzdžiui, informacija apie skubią pagalbą vaikui, sergančiam lėtinėmis ligomis. Jei gydytojas randa pakitimų, tuomet vaikas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą, kuris atlieka apžiūrą pagal savo kompetenciją ir, esant būtinybei, skiria reikiamus tyrimus.

Šiuolaikinis gyvenimo būdas – šiltnamio sąlygos
lėtinėms ligoms

Įžengę į išmaniųjų technologijų laikus, žmonės pradėjo mažiau judėti. Sunku atsispirti pagundai truputį patinginiauti, kai maistą, rūbus ir kt. gali atvežti į namus, dulkių siurbliai-robotai pasirūpins namų švara už jus, o kur gi kelionės automobiliu… tokių pavyzdžių apstu.

Pediatrai ir šeimos gydytojai susiėmę už galvos žiūri į šiuolaikinio gyvenimo būdo padarinius mažiausiems pacientams. Jie mažiau juda, daug laiko praleidžia nepatogiai sėdėdami (pavyzdžiui, prie kompiuterio), todėl krypsta stuburas, formuojasi netaisyklinga laikysena. Vaikų mityba dažnai yra nevisavertė (pavydžiui, užkandžiavimas bandelėmis, bulvių traškučiais, įvairiais saldumynais ir vaisvandenių vartojimas) nereguliari ir nesaikinga, todėl vis daugiau vaikų kenčia nuo nutukimo.

Verta pažymėti, kad vaikų antsvorio problema ne mažiau svarbi nei suaugusiųjų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nutukusių bei antsvorio turinčių vaikų skaičius kiekvienaisiais metais tik auga. “Euromed” klinikos vaikų ligų gydytoja pažymi, kad vaikų antsvoris tampa rimtu pavojumi sveikatai: sukelia padidėjusio kraujospūdžio tikimybę, sukelia širdies ir kraujagyslių ligas ar netgi vėžį.

– “Antsvoris atsispindi ne tik fiziniu pavidalu. Nutukę arba nuo atsvorio kenčiantys vaikai dažnai tampa bendraamžių patyčių objektu, kenčia nuo menkos savivertės, valgymo sutrikimų ar netgi depresijos”, – teigia vaikų gydytoja.

Ar paprastų tyrimų užtenka visapusiškai įvertinti
vaiko sveikatos būklę?

Nors Lietuvoje naujagimiai skiepijami nuo tuberkuliozės (BCG vakcina), skiepas negarantuoja, jog ateityje vaikas šia liga nesusirgs. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 65 proc. visų ligos atvejų Europos Sąjungoje tenka 2 šalims – Lietuvai ir Rumunijai, o vaikai turi didžiausią riziką susirgti šia klastinga liga. Be to, dauguma užsikrėtusiųjų serga latentine tuberkulioze – sergant šia forma nejaučiami ligos simptomai.

Vienas iš tyrimų, kuriuos turi atlikti priešmokyklinukas – tai latentinės tuberkuliozės tyrimas, dar kitaip vadinamas Mantu (Mantoux) testu –
į poodinį sluoksnį suleidžiamas didelis kiekis nukenksmintų skirtingų
mikobakterijų baltymų ir laukiama reakcijos. Antro vizito metu gydytojas
įvertina atsiradusio gumbelio dydį. Deja, Mantu testo parodymai nėra visiškai
tikslūs – rezultatą gali paveikti skiepas nuo tuberkuliozės, nusilpęs imunitetas
ir kt. “Euromed” klinikos vaikų ligų gydytoja visiems mokyklinukams latentinės tuberkuliozės patikrai rekomenduoja taikyti “QuantiFERON TB Gold Plus” tyrimą, kuris nereaguoja į žmogaus turimą tuberkuliozės skiepą, yra patvirtintas moksliniais tyrimais, o pats jo veikimo mechanizmas leidžia labai tiksliai aptikti ligą. Paėmus kraujo tyrimui atsakymas gaunamas vos per kelias dienas.

Kad sveikatos patikrinimo metu neištiktų šokas

Kaip teigia gydytojai, svarbiausia pasirūpinti visaverte vaikų mityba – pirkti kuo sveikesnius maisto produktus, ugdyti reguliaraus valgymo įprotį. Ne ką mažiau svarbus fizinis aktyvumas – skatinti vaiką žaisti lauke, sportuoti, lankyti fizinio aktyvumo būrelius. Vaikas ne tik turės galimybę aktyviai ir sveikai praleisti laisvalaikį, bet ir bendrauti su savo bendraamžiais!

Labai svarbus yra tėvelių pavyzdys. Be abejonių, nuo pat pirmųjų savo gyvenimo mėnesių vaikai stebi aplinką, kaupia informaciją ir mėgdžioja suaugusiųjų elgesį. Tėvelių žodžiai negali prieštarauti jų pačių veiksmams – jeigu vaiką mokinsite sveiko gyvenimo būdo įgūdžių tik žodžiais, o patys užkandžiausite nesveiku maistu ir propaguosite sėdimą gyvenimo būdą, vargu ar vaikas elgsis kitaip.

My project

AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
AntigentyrimasAntikntestasPGRtyrimas3
previous arrow
next arrow